Suntem alături la aniversarea UTM - 50 ani
24 Octombrie 2014

Cu ocazia aniversării a 50 de ani, Universitatea Tehnică a Moldovei organizează un concert în aer liber, cu muzică sută la sută live, dedicat studenților și colaboratorilor UTM. ENGINEERS FEST vine să încheie săptămâna jubiliară, în cadrul căreia s-au desfășurat mai multe evenimente, ce au adunat la Chișinău oaspeți de onoare atât din țară, cât și de peste hotare. Realizarea concertului a fost posibilă cu susținerea și implicarea partenerilor generali ai proiectului - Moldova Agroindbank și Compania Moldtelecom, cărora, Universitatea Tehnică a Moldovei le mulțumește pentru receptivitatea de care au dat dovadă.

„De 50 de ani, Universitatea Tehnică a Moldovei formează oameni intelectuali și pregătește ingineri de calitate, care pot fi numiți principala forță creativă a oricărei societăți. Evenimentele organizate în această săptămână jubiliară vin să confirme importanța activităților inginerești, care nu poate fi contestată de nimeni. În numele administrației Universității Tehnice a Moldovei și a colectivului profesoral, țin să le mulțumesc conducerii Moldova Agroindbank și a companiei Moldtelecom, pentru sprijinul pe care ni-l oferă în organizarea concertului ENGINEERS FEST, organizat special pentru studenții noștri, dar și pentru susținerea pe care au acordat-o UTM-ului în diferite proiecte, ani la rând”, a afirmat rectorul UTM, academicianul Ion Bostan.

„Universitatea Tehnică a Moldovei a contribuit la formarea unei bune părți a colectivului Companiei Moldtelecom. Graţie calităţii studiilor şi nivelului tehnico-ştiinţific al acestei veritabile forjării  de cadre şi forțe intelectuale, compania noastră  dispune de specialiști profesioniști cu care ne mândrim și împreună cu care continuăm să fim lideri pe piaţa de telecomunicații din Moldova. Acest concert organizat cu susținerea companiei Moldtelecom vine să exprime sentimentul nostru de recunoştinţă faţă de Alma Mater – UTM şi să ofere clipe de neuitat pentru studenţii de azi – colegii noştri de mâine.

Moldtelecom va continua să investească în această instituție, să ofere locuri de muncă tinerilor specialiști și împreună cu ei să contribuie la dezvoltarea sectorului de telecomunicații din Republica Moldova”, a menționat dl Șevciuc Constantin, vicedirector general Moldtelecom.

ENGINEERS FEST va aduna pe aceeași scenă trupe din Republica Moldova, dar și din România. Astfel, Sâmbătă, 25 octombrie, pe scena amplasată pe stadionul Universității Tehnice, Complexul Râșcani, vor evolua:

• Șuie Paparude (România)
  • Alternosfera
  • Luna Amară
  • Cătălin Josan și Alex Calancea Band
  • Echipa Blvck (live edm trap)

ENGINEERS FEST este un concert organizat pentru toți iubitorii de muzică rock, pop și trap, de calitate. Acesta va începe la ora 18:00 și va dura până la ora 23:00. Accesul la eveniment este gratuit pentru toți doritorii.

despre companie   |   publicitate   |   cariera   |   calitatea serviciilor   |   sondaj   |   contacte   |   securitatea datelor   |   factura prin e-mail   |   fraude